SPRAWOZDANIE FINANSOWE I JEGO ANALIZA
W ramach sprawozdań finansowych sporządzamy bilans, rachunek wyników oraz cash flow w postaci wymaganej przez urzędy i banki oraz - na życzenie klienta - bilans, rachunek wyników oraz cash flow w postaci biznesowej.Sprawozdania w postaci biznesowej zawierają tylko te pozycje, które są istotne z punktu widzenia zarządzania spółkami. Dzięki syntetycznej formie są czytelne i łatwe do analizy. Wszystkie sprawozdania porównywane są do planu finansowego (budżetu) oraz wcześniejszych okresów. Pozycje, które wykazują największe odchylenia od przyjętego budżetu uzupełnione są o opis zawierający ich przyczyny i konsekwencje. Najważniejsze i najbardziej dynamicznie zmieniające się elementy sprawozdań ilustrowane są wykresami i opisem.
- Bilans jest sporządzany w celu przedstawienia sytuacji majątkowej przedsiębiorstwa. Analiza dynamiki zmian poszczególnych pozycji oraz ich odchyleń od założonego planu bilansu umożliwia:
- ocenę płynności finansowej
- poznanie przyczyn niskiej płynności finansowej
- określenie potencjalnych zagrożeń, mogących wpłynąć na kondycję przedsiębiorstwa w przyszłości
- opracowanie działań mające na celu poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa
- Rachunek wyników przedstawia realizowane przez przedsiębiorstwo wyniki finansowe. Wszystkie pozycje rachunku wyników prezentowane są w formie biznesowej w ujęciu miesięcznym i rocznym oraz porównywane do planu finansowego i analogicznego okresu ubiegłego roku. Możemy dzięki temu:
- określić stopień realizacji celów założonych w planach finansowych
- ustalić przyczyny słabych wyników finansowych
- zlokalizować główne centra kosztowe
- wykryć pozycje kosztowe, które wykazują nadmierny wzrost
- Cash flow jest sprawozdaniem pokazującym rzeczywiste przepływy pieniężne. Prezentacja sprawozdania w układzie biznesowym uzupełniona jest o porównanie do planu finansowego w ujęciu miesięcznym i rocznym. Dostarcza nam to informacji o:
- wynikach przedsiębiorstwa mierzonych ilością pieniędzy, które wpłynęły do spółek
- przyczynach rozbieżności między zasobami gotówki a zyskiem przedsiębiorstwa
- rzeczywistych nakładach na inwestycje
- źródłach finansowania działalności operacyjnej i inwestycyjnej